  • 558-10-456M26-001101
558-10-456M26-001101
advertisement
Manufacturer No:
558-10-456M26-001101
HK JDW NO:
620-558-10-456M26-001101
Step5Bar-code shipping tag
558-10-456M26-001101
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    456 (26 x 26)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Type
    PGA
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Termination Post Length
    0.111 2.83mm
  • Pitch - Post
    0.050 1.27mm