  • 558-10-272M20-001101
558-10-272M20-001101
advertisement
Manufacturer No:
558-10-272M20-001101
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-558-10-272M20-001101
Package:
Description:
PGA SOLDER TAIL 1.27MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
558-10-272M20-001101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    FR4 Epoxy Glass
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    272 (20 x 20)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    558
  • Feature
    Closed Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    PGA
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Termination Post Length
    0.111 2.83mm
  • Pitch - Post
    0.050 1.27mm