  • 5500R-562J
5500R-562J
advertisement
Manufacturer No:
5500R-562J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-5500R-562J
Package:
2-SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5500R-562J
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    5500R
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.080Lx0.510W 27.44mmx12.96mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    12.96mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    9.5A
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    11mOhm Max
  • Max DC Current
    9.5A
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    7.61A
  • Height
    13.21mm
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.21mm