  • 5500-153J
5500-153J
advertisement
Manufacturer No:
5500-153J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-5500-153J
Package:
2-SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5500-153J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    5500
  • Size / Dimension
    1.080Lx0.510W 27.44mmx12.96mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    7.05A
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    12.96mm
  • Current Rating
    7.05A
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    20mOhm Max
  • Max DC Current
    7.05A
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    4.57A
  • Height
    13.21mm
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.21mm
  • Length
    27.432mm
  • Width
    12.954mm