  • 550-10-504M29-001166
550-10-504M29-001166
advertisement
Manufacturer No:
550-10-504M29-001166
HK JDW NO:
620-550-10-504M29-001166
Step5Bar-code shipping tag
550-10-504M29-001166
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    504 (29 x 29)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    550
  • Published
    2012
  • Feature
    Closed Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Termination Post Length
    0.098 2.50mm
  • Pitch - Post
    0.050 1.27mm