  • 550-10-192M16-001166
550-10-192M16-001166
advertisement
Manufacturer No:
550-10-192M16-001166
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-550-10-192M16-001166
Package:
Description:
BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
550-10-192M16-001166
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Solder
  • Type
    BGA
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Termination Post Length
    0.098 2.50mm
  • Pitch - Post
    0.050 1.27mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    10.0μin 0.25μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    FR4 Epoxy Glass
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    192 (16 x 16)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C