  • 54M30-01-2-03N
54M30-01-2-03N
advertisement
Manufacturer No:
54M30-01-2-03N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-54M30-01-2-03N
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
54M30-01-2-03N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    60g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    54
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    54.3MOhm
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Concentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Electrical Life
    25000 cycles
  • Throw Configuration
    DP3T
  • Max Voltage Rating (DC)
    115V
  • Mechanical Life
    100000 cycles
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    5.761 ~ 83gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    DP3T
  • Depth Behind Panel
    24.74mm
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm