  • 53D470F400HJ6
53D470F400HJ6
advertisement
Manufacturer No:
53D470F400HJ6
HK JDW NO:
874-53D470F400HJ6
Datasheet:
53D470F400HJ6
Description:
53D 47μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
53D470F400HJ6
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    Axial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    53D
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    22.5mm
  • Height
    41.7mm
  • Length
    41.7mm