  • 51RAA-R25-A13L
51RAA-R25-A13L
advertisement
Manufacturer No:
51RAA-R25-A13L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-51RAA-R25-A13L
Package:
Datasheet:
51RAA-R25-A13L
Description:
Potentiometers 1/2 PANL CONTRL 5K SQ Sealed 1Turn
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
51RAA-R25-A13L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    5.500006g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Pro Audio 51
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Square
  • Base Part Number
    51RAA
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Size Code
    4565
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    290°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.521 x 0.492 Face x 0.521 H 13.25mmx12.50mmx13.25mm
  • Length
    33.89mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm