  • 51940-254LF
51940-254LF
advertisement
Manufacturer No:
51940-254LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-51940-254LF
Package:
Datasheet:
Description:
PwrBlade® Series Receptacle, Female Blade Sockets Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 3 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
51940-254LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PwrBlade®
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Termination
    Press-Fit
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Blade Sockets
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 7.62 MM
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    11.94mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold or Gold, GXT™
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Breadth
    0.47 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Style
    BLADE PIN-SKT
  • Contact Resistance
    0.7mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2500VDC V
  • Connector Style
    Blade Power
  • Durability
    200 Cycles
  • Insertion Force-Max
    6.95 N
  • Contact Layout, Typical
    3 Power
  • Length
    25.15mm