  • 516D335M063JL6AE3
516D335M063JL6AE3
advertisement
Manufacturer No:
516D335M063JL6AE3
HK JDW NO:
874-516D335M063JL6AE3
Datasheet:
516D335M063JL6AE3
Description:
516D 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 31mA 0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D335M063JL6AE3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.006237mA
  • Ripple Current
    31mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    31mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    62mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Length
    12mm