  • 516D107M016LM7BE3
516D107M016LM7BE3
advertisement
Manufacturer No:
516D107M016LM7BE3
HK JDW NO:
874-516D107M016LM7BE3
Datasheet:
516D107M016LM7BE3
Description:
516D 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 160mA 0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D107M016LM7BE3
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    516D
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.048mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    16mm