  • 515D105M350BB6AE3
515D105M350BB6AE3
advertisement
Manufacturer No:
515D105M350BB6AE3
HK JDW NO:
874-515D105M350BB6AE3
Datasheet:
515D105M350BB6AE3
Description:
515D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 18mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
515D105M350BB6AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    18mA
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    28.8mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm