  • 514-87-504M29-001148
514-87-504M29-001148
advertisement
Manufacturer No:
514-87-504M29-001148
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-514-87-504M29-001148
Package:
Description:
CONN SOCKET BGA 504POS GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
514-87-504M29-001148
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    504
  • Housing Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    504 (29 x 29)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    514
  • Feature
    Open Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    BGA
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Lead Length
    1.397mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Termination Post Length
    0.055 1.40mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm