  • 5111F3-5V
5111F3-5V
advertisement
Manufacturer No:
5111F3-5V
HK JDW NO:
894-5111F3-5V
Package:
Datasheet:
5111F3-5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5111F3-5V
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    5111F
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire
  • Type
    LED
  • HTS Code
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Panel Cutout Dimensions
    0.16 (4.06mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    5V
  • Current
    15mA
  • Viewing Angle
    60 deg
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Luminous Intensity
    8 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    583nm
  • Lens Color
    Orange
  • Overall Height
    4.826mm