  • 510SP251KG2
510SP251KG2
advertisement
Manufacturer No:
510SP251KG2
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-510SP251KG2
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
510SP251KG2
Description:
150W 1400J 250 OHMS 10% SLAB
Step5Bar-code shipping tag
510SP251KG2
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Series
    500
  • Size / Dimension
    10.000Lx0.252W 254.00mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    0/ -800ppm/°C
  • Resistance
    250Ohm
  • Composition
    Ceramic
  • Power (Watts)
    150W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Height Seated (Max)
    1.500 38.10mm