  • 510DX227M010BD2D
510DX227M010BD2D
advertisement
Manufacturer No:
510DX227M010BD2D
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-510DX227M010BD2D
Package:
Radial, Can
Datasheet:
510DX227M010BD2D
Description:
510DX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 247mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
510DX227M010BD2D
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    510DX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.507Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    247mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    475mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    247mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    417mA @ 40kHz
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm