  • 50M030050D020
50M030050D020
advertisement
Manufacturer No:
50M030050D020
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-50M030050D020
Package:
Datasheet:
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
50M030050D020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Material
    Nylon
  • Series
    MicroPlastics, M
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Bolt
  • Thread Size
    M3x0.5
  • Head Diameter
    0.217 (5.50mm)
  • Drive Type
    Slotted
  • Screw Head Type
    Cheese Head
  • Length - Overall
    0.866 22.00mm
  • Length - Below Head
    0.787 20.00mm
  • Head Height
    0.079 2.00mm