  • 50K36-01-1-10S
50K36-01-1-10S
advertisement
Manufacturer No:
50K36-01-1-10S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-50K36-01-1-10S
Package:
Datasheet:
50K36-01-1-10S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
50K36-01-1-10S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Metal
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    50
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50.36kOhm
  • Number of Positions
    10
  • Current Rating (Amps)
    150mA AC 200mA DC
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Mechanical Life
    25000 cycles
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    5.761 ~ 17gfm
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP10T
  • Depth Behind Panel
    18.77mm
  • Index Angle
    36 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Actuator Length
    9.53mm