  • 508700B00000G
508700B00000G
advertisement
Manufacturer No:
508700B00000G
HK JDW NO:
4-508700B00000G
Package:
Datasheet:
508700B00000G
Description:
HEATSINK 40-PIN DIP GLUE-ON BLK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
508700B00000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Adhesive
  • Number of Pins
    40
  • Material
    Aluminum
  • Shape
    Rectangular, Fins
  • Package Cooled
    40-DIP
  • Material Finish
    Black Anodized
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Top Mount
  • Color
    Black
  • Depth
    13.46mm
  • Attachment Method
    Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
  • Height Off Base (Height of Fin)
    0.190 4.83mm
  • Thermal Resistance @ Forced Air Flow
    16.00°C/W @ 300 LFM
  • Thermal Resistance @ Natural
    27.20°C/W
  • Power Dissipation @ Temperature Rise
    1.0W @ 30°C
  • Height
    4.83mm
  • Length
    2.000 50.80mm
  • Width
    0.530 13.46mm