  • 5022R-242H
5022R-242H
advertisement
Manufacturer No:
5022R-242H
HK JDW NO:
79-5022R-242H
Step5Bar-code shipping tag
5022R-242H
  • Material - Core
    Phenolic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±3%
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    575mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    2.4μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    130MHz
  • Q @ Freq
    33 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    33
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
    5024
  • Rated Current-Max
    0.575A
  • Height Seated (Max)
    0.230 5.84mm