  • 501S42E101FV4E
501S42E101FV4E
advertisement
Manufacturer No:
501S42E101FV4E
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
HK JDW NO:
406-501S42E101FV4E
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
501S42E101FV4E
Description:
E 100pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, High Voltage Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
501S42E101FV4E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1111 (2828 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    E
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    High Q, Low Loss, High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Case Code (Metric)
    2828
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    2.59mm
  • Length
    2.794mm
  • Width
    2.794mm
  • Thickness (Max)
    0.102 2.59mm
  • Thickness
    2.5908mm