  • 50122-1200JLF
50122-1200JLF
advertisement
Manufacturer No:
50122-1200JLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-50122-1200JLF
Package:
Datasheet:
Description:
HPC™ Series Header, Male Pins Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 200 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Board Edge, Through Hole, Right Angle
Quantity:
In Stock : 4402
Step5Bar-code shipping tag
50122-1200JLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Edge, Through Hole
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HPC™
  • Published
    2006
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    200
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    22.03mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    200
  • Housing Color
    Black
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Number of Columns
    50
  • Length
    146.1mm