  • 500D337M025DD2A
500D337M025DD2A
advertisement
Manufacturer No:
500D337M025DD2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-500D337M025DD2A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
500D337M025DD2A
Description:
500D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
500D337M025DD2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0925mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    9.53mm
  • Length
    24mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500D
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm
  • Tolerance
    ±20%