  • 500D108M035GH2
500D108M035GH2
advertisement
Manufacturer No:
500D108M035GH2
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-500D108M035GH2
Package:
Axial, Can
Datasheet:
500D108M035GH2
Description:
500D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Diax1.496L 16.00mmx38.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
500D108M035GH2
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Diax1.496L 16.00mmx38.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Length
    37.9984mm