  • 500ASSP3M6RE
500ASSP3M6RE
advertisement
Manufacturer No:
500ASSP3M6RE
HK JDW NO:
239-500ASSP3M6RE
Description:
Slide Switches SPDT ON-OFF-ON
Step5Bar-code shipping tag
500ASSP3M6RE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    500A
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    10.16mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    3A
  • Contact Timing
    Not Specified
  • PCB Hole Count
    5
  • Switch Travel
    3.05mm
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Body Height
    10.033mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    3.10mm