  • 500ASSP1SM6RE
500ASSP1SM6RE
advertisement
Manufacturer No:
500ASSP1SM6RE
HK JDW NO:
239-500ASSP1SM6RE
Description:
Slide Switches Slide Switch SPDT 0.4VA 20V
Step5Bar-code shipping tag
500ASSP1SM6RE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    500A
  • Termination
    Gull Wing
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Breadth
    6.0706 mm
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    1A
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Contact Timing
    Not Specified
  • PCB Hole Count
    3
  • Switch Travel
    3.05mm
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VDC
  • Body Height
    11.0998mm
  • Actuator Length
    3.10mm