  • 500ASSP1M6QE
500ASSP1M6QE
advertisement
Manufacturer No:
500ASSP1M6QE
HK JDW NO:
239-500ASSP1M6QE
Description:
E-SWITCH - 500ASSP1M6QE - Slide Switch, SPDT, On-None-On, Panel Mount, 3 A, 120 V
Step5Bar-code shipping tag
500ASSP1M6QE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    500A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    3A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    3A
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@250VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    5
  • Switch Travel
    3.05mm
  • Height
    9.53mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    6.06mm
  • Actuator Length
    3.10mm