  • 500ASSP1M2RE
500ASSP1M2RE
advertisement
Manufacturer No:
500ASSP1M2RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-500ASSP1M2RE
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
500ASSP1M2RE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    500A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    3
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    10.16mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    3A
  • Contact Current(AC)-Max
    0.02A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .02A@20VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@20VDC
  • PCB Hole Count
    3
  • Switch Travel
    3.05mm
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VDC
  • Body Height
    10.22mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    3.10mm