  • 5003.015B.1
5003.015B.1
advertisement
Manufacturer No:
5003.015B.1
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-5003.015B.1
Package:
Module
Datasheet:
5003.015B.1
Description:
AC Power Entry Modules 3A 5003 DC CONNECTOR with Filter
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5003.015B.1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange; Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Shell Material
    METALLIC/STEEL
  • Weight
    41.999989g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    5003
  • Feature
    Shielded
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    3
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • Additional Feature
    STANDARDS: UL 94V-0; VDE
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Depth
    61mm
  • Current Rating
    3A
  • Shell Finish
    TIN
  • Approval Agency
    cULus, ENEC
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 30.30mm x 22.80mm
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    Special - Molex HCS
  • Current
    3A
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Voltage - IEC
    125VDC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Current - IEC
    15A
  • Accomodates a Fuse
  • Height
    24.6mm
  • Width
    48.6mm
  • Panel Thickness
    0.315 8.00mm