  • 5.0SMLJ7.5CA
5.0SMLJ7.5CA
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMLJ7.5CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
HK JDW NO:
16941-5.0SMLJ7.5CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Description:
TVS DIODE UP 7.5VRWM 12.9VC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMLJ7.5CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Mfr
    MDE Semiconductor Inc
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    5.0SMLJ
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.33V
  • Power - Peak Pulse
    5000W (5kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    387.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    12.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    7.5V