  • 5-4905-1.5S
5-4905-1.5S
advertisement
Manufacturer No:
5-4905-1.5S
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-5-4905-1.5S
Package:
Datasheet:
5-4905-1.5S
Description:
TAPE DBL COATED 1 1/2"X 1.5" 5PK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5-4905-1.5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2
  • Thickness
    0.0200 20.0mils 0.508mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VHB™ 4905
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    93°C
  • Min Operating Temperature
    200°C
  • Color
    Clear
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Polyester Film
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C
  • Length
    1.50 38.10mm
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25