  • 5-4496B-1S
5-4496B-1S
advertisement
Manufacturer No:
5-4496B-1S
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-5-4496B-1S
Package:
Datasheet:
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 1"X 1" 5PK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5-4496B-1S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Packaging
    Box
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyethylene-Terephthalate (PET)
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Length
    1.00 25.40mm
  • Width
    1.00 25.40mm
  • Thickness
    0.0620 62.0mils 1.575mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0040 4.0mils 0.102mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25