  • 5.0SMDJ6.5AS
5.0SMDJ6.5AS
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMDJ6.5AS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5.0SMDJ6.5AS
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
5.0SMDJ6.5AS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMDJ6.5AS
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Series
    5.0SMDJ-S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Telecom
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    446.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    6.5V