  • 5.0SMDJ170A-QH
5.0SMDJ170A-QH
advertisement
Manufacturer No:
5.0SMDJ170A-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-5.0SMDJ170A-QH
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
5.0SMDJ170A-QH
Description:
Quantity:
In Stock : 4614
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5.0SMDJ170A-QH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, 5.0SMDJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive, Telecom
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    189V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    18.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    275V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    170V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    199V
  • Forward Voltage-Max
    5V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Reverse Current-Max
    2μA
  • Clamping Voltage-Max
    275V