  • 4941F-GRAY-3/4X36YD
4941F-GRAY-3/4X36YD
advertisement
Manufacturer No:
4941F-GRAY-3/4"X36YD
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-4941F-GRAY-3/4"X36YD
Package:
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 3/4"X 36YDS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4941F-GRAY-3/4X36YD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Packaging
    Roll
  • Published
    2001
  • Series
    VHB™ 4941F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Gray
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~100°F 4°C~38°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Polyethylene Film
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C
  • Length
    108' 32.9m 36 yds
  • Width
    0.75 19.05mm 3/4
  • Thickness
    0.0450 45.0mils 1.143mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0400 40.0mils 1.016mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0050 5.0mils 0.127mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25