  • 48ASSP2S2M6QBT
48ASSP2S2M6QBT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP2S2M6QBT
HK JDW NO:
330-48ASSP2S2M6QBT
Package:
Datasheet:
48ASSP2S2M6QBT
Description:
Switch Slide ON None (ON) SPDT Extended Side Slide 5A 250VAC 28VDC PC Pins Bracket Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP2S2M6QBT
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    48A
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Silver
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    13.57mm
  • Actuator Length
    7.24mm