  • 48ASSP1S4M6RAT
48ASSP1S4M6RAT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S4M6RAT
HK JDW NO:
330-48ASSP1S4M6RAT
Package:
Datasheet:
48ASSP1S4M6RAT
Description:
Switch Slide ON None ON SPDT Side Slide 20VAC 20VDC 0.4VA PC Pins Bracket Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S4M6RAT
  • Mount
    Brackets, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    48A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Breadth
    9.53 mm
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    0.02A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .02A@20VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@20VDC
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    13.57mm
  • Body Height
    6.6mm
  • Actuator Length
    3.56mm