  • 48ASSP1S2M6QBT
48ASSP1S2M6QBT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S2M6QBT
HK JDW NO:
330-48ASSP1S2M6QBT
Package:
Datasheet:
48ASSP1S2M6QBT
Description:
Switch Slide ON None ON SPDT Top Slide 5A 125VAC 28VDC 30000Cycle PC Pins Bracket Mount/Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S2M6QBT
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2014
  • Series
    48A
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Mechanical Life
    30000 cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Actuator Length
    7.24mm