  • 48ASSP1S1V2RBT
48ASSP1S1V2RBT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S1V2RBT
HK JDW NO:
330-48ASSP1S1V2RBT
Description:
Switch Slide ON None ON SPDT Top Slide 20VAC 20VDC 0.4VA PC Pins Bracket Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S1V2RBT
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2014
  • Series
    48A
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Depth
    8mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    16.11mm
  • Actuator Length
    5.08mm