  • 48ASSP1S1M7RBT
48ASSP1S1M7RBT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S1M7RBT
HK JDW NO:
330-48ASSP1S1M7RBT
Description:
Switch Slide ON None ON SPDT Side Slide 20VAC 20VDC 0.4VA PC Pins Bracket Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S1M7RBT
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2003
  • Series
    48A
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    23.42mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    6.6mm
  • Actuator Length
    5.08mm