  • 48ASSP1S1M1RAT
48ASSP1S1M1RAT
advertisement
Manufacturer No:
48ASSP1S1M1RAT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-48ASSP1S1M1RAT
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Slide ON None ON SPDT Top Slide 20VAC 20VDC 0.4VA Solder Lug Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
48ASSP1S1M1RAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    48A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Depth
    6.6mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    19.56mm
  • Actuator Length
    5.08mm