  • 47ASP3J1M6RT
47ASP3J1M6RT
advertisement
Manufacturer No:
47ASP3J1M6RT
HK JDW NO:
330-47ASP3J1M6RT
Step5Bar-code shipping tag
47ASP3J1M6RT
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    47A
  • Published
    2003
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Depth
    25.22mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    12.7 mm
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current Rating
    5A
  • Contact Current(AC)-Max
    0.02A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .02A@20VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@20VDC
  • Body Height
    6.86mm