  • 47ADP4R6M1RT
47ADP4R6M1RT
advertisement
Manufacturer No:
47ADP4R6M1RT
HK JDW NO:
330-47ADP4R6M1RT
Step5Bar-code shipping tag
47ADP4R6M1RT
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Actuator Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    47A
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Depth
    15.62mm
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Breadth
    11.43 mm
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    0.02A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .02A@20VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@20VDC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Length
    19.43mm
  • Body Height
    9.56mm