  • 47ADP1R1M7QT
47ADP1R1M7QT
advertisement
Manufacturer No:
47ADP1R1M7QT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-47ADP1R1M7QT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
47ADP1R1M7QT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Actuator Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    47A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Standard V)
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@125VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@28VDC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Length
    11.43mm
  • Body Height
    12.7mm