  • 477RZM035M1615
477RZM035M1615
advertisement
Manufacturer No:
477RZM035M1615
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-477RZM035M1615
Package:
Radial, Can
Datasheet:
477RZM035M1615
Description:
RZM 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
477RZM035M1615
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    RZM
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    494mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.4935mA
  • Ripple Current
    1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    330mOhm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm