  • 476TTA050MSD
476TTA050MSD
advertisement
Manufacturer No:
476TTA050MSD
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-476TTA050MSD
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% 140mA Axial
Step5Bar-code shipping tag
476TTA050MSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.53Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    16mm