  • 476BPS050M
476BPS050M
advertisement
Manufacturer No:
476BPS050M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-476BPS050M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
476BPS050M
Description:
BPS 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 155mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1081
Step5Bar-code shipping tag
476BPS050M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BPS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.644Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Bipolar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.071mA
  • Ripple Current
    155mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    235.5mA @ 50kHz
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm