  • 474MWR152KJ
474MWR152KJ
advertisement
Manufacturer No:
474MWR152KJ
HK JDW NO:
373-474MWR152KJ
Package:
Axial
Datasheet:
474MWR152KJ
Description:
MWR 0.47μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 1500V 1.5kV-DC 300V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
474MWR152KJ
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MWR
  • Size / Dimension
    0.945Diax1.339L 24.00mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    1500V 1.5kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.01Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V