  • 44A9083-16-9CS2745
44A9083-16-9CS2745
advertisement
Manufacturer No:
44A9083-16-9CS2745
HK JDW NO:
798-44A9083-16-9CS2745
Step5Bar-code shipping tag
44A9083-16-9CS2745
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinyl Fluoride (PVF)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Series
    MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A9038
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    37/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.072 (1.83mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0030 0.076mm